Wrotki, a może rolki? Co wybrać?

Wrotki, a może rolki? Co wybrać?

Gdy pogoda za oknem rozkoszuje nas wysokimi temperaturami i słonecznym niebem, chętnie spędzamy na dworze wolny czas, poszukując rozmaitych sposobów na jego aktywne wykorzystanie. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się jazda na wrotkach lub rolkach. To bowiem sport dla każdego – niezależnie od wieku czy płci. Czy jednak wrotki i rolki stanowią to samo? Oczywiście, że nie! Choć są do siebie dość podobne, to jednak mają wiele różnic. 

Wrotki i rolki – czym się różnią?

Najważniejszym czynnikiem, który odróżnia oba te sprzęty jest budowa. I co do tego, nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Wrotki spoczywają na czterech, równomiernie rozłożonych kółkach, których każde umieszczone jest w rogu podeszwy. A rolki? W ich przypadku możemy mówić o pojedynczym rządku kółek na środku. Czy sposób rozmieszczenia kółek ma jakieś większe znaczenie? Oczywiście, że tak! Choć może wydawać się niezbyt istotny, w gruncie rzeczy wywiera kolosalny wpływ zarówno na styl jazdy, jak również poziom trudności. 

Co lepsze dla początkujących? Wrotki czy rolki? 

Jak zostało to już wcześniej nadmienione, rozstaw kół ma ogromne znaczenie na komfort i łatwość przemieszczania się. Dlatego wrotki są częściej polecane dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodą z tym rodzajem aktywności fizycznej. Symetryczne rozłożenie kółek okazuje się dla ich ułatwieniem, jeśli chodzi o umiejętność utrzymania równowagi podczas jazdy. Z tego właśnie powodu wrotki dedykowane są zarówno dzieciom, jak i dorosłym

Wrotki – czy tylko dla początkujących?   

Wrotki mają to do siebie, że pozwalają znacznie szybciej opanować umiejętność jazdy. Okazuje się to szczególnie ważne dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tym rodzajem aktywności. Rodzi się jednak pytanie, czy z uroków jazdy na wrotkach mogą korzystać także zaawansowani sportowcy? Odpowiedź na to pytanie może być dość niejednoznaczna, ponieważ wiele zależy od indywidualnych oczekiwań danej osoby. Jeśli w grę wchodzi bowiem jazda typowo rekreacyjna, to zarówno wrotki, jak i rolki wydają się być dobrą propozycją. Sytuacja zaczyna komplikować się w momencie, kiedy zaliczamy się do pasjonatów szybkiej i bardziej agresywnej jazdy. Wtenczas miejsce wrotek powinny zająć rolki, gdyż z racji swojej konstrukcji pozwalają na rozwijanie dużo większych prędkości. Co więcej, są bardziej zwrotne, dzięki czemu umożliwiają nie tylko szybszą jazdę, ale również wykonywanie różnego rodzaju tricków czy akrobacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.