Tradycyjne zaręczyny i współczesna uroczystość

Tradycyjne zaręczyny i współczesna uroczystość

Pierścionek zaręczynowy w wersji klasycznej ozdabia się białym kamieniem szlachetnym, np. diamentem lub półszlachetnym czy syntetycznym, jakim jest cykoria. Nosi się go zwykle na palcu serdecznym i zgodnie z wielusetletnią tradycją oznacza to, że kobieta go nosząca zgodziła się na oświadczyny i w niedługim czasie poślubi ofiarodawcę pierścionka.

Od pierścionka do obrączki

Zgodnie z polską tradycją pierścionki zaręczynowe nosi się na prawej ręce. Ale już w Wielkiej Brytanii służy do tego ręka lewa. W państwach skandynawskich kobieta nosi obrączkę zaręczynową na lewej dłoni, pan młody w dniu zaślubin darowuje pannie młodej drugą obrączkę, dokładnie taką samą jak pierwsza. Jeszcze inny zwyczaj panuje na Węgrzech, gdzie panna młoda również otrzymuje zamiast pierścionka zaręczynowego obrączkę, którą nosi w okresie narzeczeństwa na lewej dłoni, a po ślubie na prawej.

Najpierw oświadczyny, następnie zaręczyny

Pierwszym uroczystym wydarzeniem na drodze do ślubu są i były oświadczyny. Jednak jeszcze do niedawna oświadczyny stanowiły tylko ważną deklarację przyszłego narzeczonego. Odwiedzał on dom rodziców swojej ukochanej i tam oficjalnie prosił o jej rękę. Gdy wszystkie strony wyraziły zgodę, przystępowano do planowania uroczystych zaręczyn, które musiały odbywać się w domu narzeczonej i zwykle w porze obiadu, na który zapraszano dowolną ilość gości. Najważniejszą częścią zaręczyn była wymiana pierścionków zaręczynowych. Narzeczony wkładając pierścionek zaręczynowy na czwarty palec lewej ręki narzeczonej, potwierdzał wolę zawarcia małżeństwa. Przyszła panna młoda obdarowywała narzeczonego sygnetem lub także pierścionkiem. Zgodnie z tradycją oba pierścionki musiały mieć białe kamienie, najczęściej był to brylant. Wewnątrz obrączki pierścionka zaręczynowego grawerowano imiona przyszłych małżonków.

Współczesne zaręczyny

Dzisiaj oświadczyny i zaręczyny wyglądają trochę inaczej. Oświadczyny to ważna deklaracja obu stron, która przebiega w intymnych warunkach. W trakcie rozmowy para decyduje się na zawarcie związku a narzeczony wręcza przyszłej żonie pierścionek zaręczynowy. Zaręczyny natomiast przybierają formę wizyty, podczas której młoda para przybywa do rodziców najpierw panny młodej a potem pana młodego i informuje rodziców o swoich decyzjach. Zdarza się również, że oficjalne zaręczyny zostają ogłoszone podczas wspólnej kolacji rodziców obojga młodych. Jeżeli młoda para chciałaby kultywować tradycję, pan młody prosi rodziców o zgodę, jednak dzisiaj rzadko już spotyka się taki przebieg zaręczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.