Ginekomastia – co to jest i jak się ją leczy?

Ginekomastia – co to jest i jak się ją leczy?

Ginekomastia to przypadłość dotykająca mężczyzn i chłopców w różnym wieku (często jest to okres dojrzewania), której cechą charakterystyczną jest powiększenie piersi (jednej lub obu). Zjawisko to następuje wskutek nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej, a także często towarzyszącemu mu rozrostowi tkanki tłuszczowej i włóknistej. Może mieć to również wpływ na rozmiar i kolor brodawek sutkowych.

Przyczyny pojawienia się ginekomastii

Najczęstszą przyczyną ginekomastii jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna – nadmierne wytwarzanie hormonu estrogenu przy jednoczesnym niedostatecznym poziomie testosteronu. Czasami przypadłość ta ustępuje samoistnie, jednak zdarza się, że dodatkowy rozrost tkanki tłuszczowej i łącznej utrwali niepożądany stan.

Inną przyczyną ginekomastii jest niezdiagnozowana wcześniej choroba, np. nowotwór jądra, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek czy marskość wątroby. Ginekomastia może być też skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, np. zażywanych w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy w leczeniu gruźlicy.

Istnieje też zjawisko ginekomastii rzekomej, która nie ma nic wspólnego z zaburzoną gospodarką hormonalną, a jest efektem jedynie nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Leczenie ginekomastii

Metody leczenia uzależnione są od tego, jaka jest przyczyna ginekomastii, czyli należy się w pierwszej kolejności skupić na jej ustaleniu.

Jeżeli są to zaburzenia hormonalne, należy się udać w pierwszej kolejności do endokrynologa w celu przepisania terapii farmakologicznej, aby przywrócić prawidłowy poziom hormonów. To samo dotyczy dysfunkcji nerek czy wątroby – należy ustalić przyczynę i  wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jeżeli ginekomastia pojawiła się na skutek nowotworu, konieczne jest leczenie onkologiczne, często polegające przede wszystkim na operacyjnym usunięciu guza.

W przypadku chęci uzyskania efektu wizualnego, zwłaszcza, gdy powodem jest przerost tkanki tłuszczowej, medycyna oferuje metody chirurgiczne oraz niechirurgiczne. 

Oferta ginekomastia Wrocław obejmuje:

  • Leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu (wycięciu) nadmiaru tkanki gruczołowej lub tkanki tłuszczowej. Często związane jest to również z koniecznością usunięcia fałdów skóry, które zdążyły się rozciągnąć, mając pod sobą naprodukowaną tkankę wewnętrzną. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Cena zabiegu różni się w zależności od tego, czy chodzi o ginekomastię gruczołową czy tłuszczową czy gruczołowo – tłuszczową i oscyluje w granicach 3500 – 7000 zł.
  • Leczenie niechirurgiczne, obejmujące lipolizę laserową (jest to przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym modelowanie ciała za pomocą wiązki świetlnej lasera) oraz lipolizę falami radiowymi.

Bez względu na to, jaki rodzaj zabiegu pacjent preferuje, warto zasięgnąć konsultacji lekarza specjalisty, który dobierze odpowiedni rodzaj zabiegu. Wszystko zależy od przyczyny ginekomastii, skali problemu (jak duży jest przerost), ogólnego stanu zdrowia. Ważne, że medycyna oferuje szeroki wybór metod leczenia problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.